Warto wiedzieć
Shin splints
Shin Splints to nazwa bardzo charakterystycznej przypadłości typowej dla biegaczy. Trudno jest znaleźć dla tego problemu – bo ciężko mówić tu o urazie – rozsądny odpowiednik nazwy w języku polskim. Czasem można spotkać się z określeniem „ból goleni” i podobnymi. Możliwe, że nawet ponad 15% biegaczy doświadcza tego problemu przynajmniej raz. Shin splints pozostaje problemem słabo opisanym oraz rzadko trafnie diagnozowanym przez lekarzy, więc nieraz osoba, pozostająca bez ulgi i pomocy, może zrezygnować z biegania. Szkoda, jako że paradoksalnie jest to problem naprawdę prosty w diagnozie i terapii. Objawy Shin Splints są niezwykle charakterystyczne i łatwe do rozpoznania, tym bardziej że jest to przypadłość dotykająca w zasadzie wyłącznie biegaczy. Jednocześnie, większość pacjentów potrafi zidentyfikować bieganie jako przyczynę swoich dolegliwości.
Objawy
Objawem jest bardzo charakterystyczny, dokuczliwy, ciągnący ból na przedniej stronie goleni – jest to wyraźne uczucie, jakby bolała kość piszczelowa; niektórzy mogą opisywać to jako wrażenie, jakby kość miała się złamać. Ból pojawia się na początku biegu (lub szybkiego marszu), następnie w trakcie łagodnieje lub ustępuje w miarę „rozbiegania”, by powrócić – nierzadko silniejszy niż na początku – gdy biegacz się zatrzyma. Po samym biegu, w spoczynku, może utrzymywać się z różną długością. Poza aktywnością ból może czasem pojawiać się przy ruchach o charakterze ekscentrycznym jak schodzenie po schodach.
Przyczyny
Objawy te powodowane są przez przeciążone i nadmiernie napięte mięśnie podudzi, przede wszystkim piszczelowy przedni i tylny, ale też m.in. płaszczkowaty. Mięśnie te znajdują częściowo swoje przyczepy na okostnej i błonie międzykostnej kości podudzia, stąd – poprzez przeniesienie napięcia na te struktury – uczucie „pociągania” za kość.
Terapia
Terapia nastawiona na rozluźnianie wspomnianych mięśni potrafi być dość bolesna, ale jest wyjątkowo efektywna. Zwykle przynosi wyraźne efekty już po kilku dniach. Bardzo użyteczne jest rozciąganie mięśni łydki w pozycji wykroczno-zakrocznej opierając się o ścianę oraz manualne rozluźnianie głębokich mięśni podudzi.
Profilaktyka
Wzmożone napięcie mięśni to bezpośrednia przyczyna dolegliwości, natomiast jakiś czynnik musiał te zmiany napięcia wywołać. Jeśli ból pojawia się u osoby, która biega już jakiś czas i nie miała wcześniej takiego problemu – przyczyn należy szukać w niedawnych zmianach. Przyczyną może być: zmiana obuwia, zmiana nawierzchni, zmiana z biegów w terenie na bieżnię (rzadko odwrotnie), przebyty uraz mogący wpłynąć na technikę biegu. Jeśli ból pojawia się już na starcie przygody z bieganiem, wówczas problemem będzie źle dobrane obuwie lub, najczęściej – nieprawidłowa technika biegu. Analiza techniki biegu zdecydowanie wykracza już jednak poza ramy tego artykułu.
O nas
Szczegółowo i precyzyjnie analizujemy każdy problem, do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Ciągle szlifujemy nasze umiejętności, co pozwala nam na stosowanie najlepszych i najnowocześniejszych technik terapeutycznych.
Strony
Przydatne
- Regulamin prywatności
- Prezentacja czym jest Office Therapy