Warto wiedzieć

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to prawdopodobnie jedno z czołowych zagadnień będących w centrum zainteresowania samych pacjentów. Rzućmy więc nieco światła na ten problem.

Objawy

Rwa kulszowa to stan, w którym nerw kulszowy jest drażniony – najczęściej mechanicznie – i generuje dolegliwości bólowe. Nerw kulszowy biegnie przez okolicę kości krzyżowej, pośladek i tylną stronę uda, i na tym właśnie przebiegu (lub jego części) będziemy odczuwać ból. Jest to zwykle ból ciągły, o charakterze rwącym, z nasileniem zależnym od pozycji i ruchu. Ból tych okolic może być spowodowany przez wiele czynników jak problemy ze stawem biodrowym czy urazy mięśni. Diagnostyka różnicowa jest jednak łatwa do wykonania w gabinecie przy pomocy prostych testów diagnostycznych.

Charakterystyka

Rwa kulszowa najczęściej kojarzona jest z problemami i bólem kręgosłupa, zwłaszcza dyskopatią. Rzeczywiście, zmiany zwyrodnieniowe, zwłaszcza krążków międzykręgowych, są chyba najczęstszym czynnikiem odpowiadającym za drażnienie nerwu kulszowego, ale nie jedynym możliwym. Rwa kulszowa określa stan bólu wywołanego przez podrażnienie nerwu, a przyczyny podrażnienia mogą być różne i znajdować się w różnych miejscach jego przebiegu. Dlatego oprócz zdiagnozowania samej rwy niezwykle ważne jest zidentyfikowanie jej przyczyny, by prawidłowo dobrać terapię.

Postępowanie

W przypadku, gdy winne są wspomniane zmiany zwyrodnieniowe, potrzebna będzie raczej minimalnie inwazyjna terapia manualna i ułożeniowa, aby opanować stan ostry. Na dłuższą metę natomiast należałoby podjąć działania w kierunku profilaktyki bólu kręgosłupa. 

Inną możliwą przyczyną jest tzw. zablokowanie stawu w obrębie kręgosłupa w okolicy przebiegu nerwu. Tu szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest bardziej „twarda” terapia manualna celem odblokowania stawu. W kontekście rwy kulszowej często można też usłyszeć o mięśniu gruszkowatym. Znajduje się on w głębi pośladka, a nerw kulszowy bezpośrednio przez niego przebiega. Jeśli to przeciążony i napięty mięsień gruszkowaty jest przyczyną problemu, wówczas skuteczne będzie rozciąganie i terapia manualna nastawiona na rozluźnianie mięśnia. Analogiczne postępowanie zastosujemy, gdy do drażnienia nerwu dochodzi w obrębie mięśni kulszowo-goleniowych, na tylnej powierzchni uda. Jest to jednak znacznie rzadsza sytuacja. 

W bardzo rzadkich przypadkach do rwy kulszowej może dojść w wyniku stanu zapalnego bez podrażnienia mechanicznego, np. wskutek infekcji. Taka sytuacja wymaga już interwencji lekarskiej.

O nas

Szczegółowo i precyzyjnie analizujemy każdy problem, do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Ciągle szlifujemy nasze umiejętności, co pozwala nam na stosowanie najlepszych i najnowocześniejszych technik terapeutycznych.

Przydatne

Social Media